
Šta još?
Evo šta: „Teško tebi, zemljo, kad ti je car dijete i knezovi tvoji rano jedu! Blago tebi, zemljo, kad ti je car plemenit i knezovi tvoji jedu na vrijeme da se potkrepe, a ne da se opiju“ (Propovednik 10: 16–17). Kao što vidimo, ovde su suprotstavljena dva različita načina života. Prvi: ja vladam nad drugima kako bi mogao da uživam. Čim otvoriš oči, pravo na frižider. „U ustima pečeno pile, odmah pomislim – a narode kako ti je?“. Drugi: Ja ne vladam toliko, koliko služim. Nešto gricnem kada mogu i samo da se okrepim. Ne provodim sate za trpezarijskim stolom. To je asketski i vrlo praktičan zahtev. Oni koji vole da se goste i da sa čašicom u ruci izriču velikolepne zdravice rijetko su dobri vladari. Pošto su takvi veseljaci nikada nisu pribrani na unutrašnjem planu.
Egipat je za Jevreje mjesto koje će ih uvijek podsećati na ropstvo. A i na razvrat. Nisu bez razloga oni žalili za egipatskim dinjama i bijelim lukom, dok su jeli hljeb s nebesa u pustinji. Za nas su zemlje ropstva i razvrata sve one odakle nam dolaze iskušenja. Sami procjenite koje su to budući da ste odrasli ljudi. Egipatska kola možemo transponovati u „audije“ i „mercedese“, koje toliko jure oni kojima nedostaje savesti. „Ne kupuj kola u Egiptu!“ – te reči treba uputiti svakom visokom funkcioneru. Zašto „sluge naroda“, koji su toliko obimni da jedva mogu da sjednu za volan, insistiraju na tome da se voze u skupim stranim kolima? Šta to treba da znači? Ako vam nije dovoljno što se čitav narod žali na to (a žali se), onda poslušajte reč Božiju. „Ne vozi kola iz Egipta.“ Nije stvar samo u kolima. Tamo u „Egiptu“ oni najverovatnije skrivaju i svoj novac. Tamo im studiraju djeca. I kakav si ti to naš čovek i patriota posle svega toga?
Na našu sramotu ćemo istaći da francuski predsednici voze ili „reno“ ili pak „citroen“. Njemci takođe ne voze francuska kola, voze njemačka. Zar je za nas pretežak zadatak da naručimo dovoljan broj kola domaće proizvodnje, koja naši radnici ručno izrađuju s ljubavlju, i da našim funkcionerima oduzmemo njihov buržujski vozni park? To nije samo pitanje ugleda i ekonomije. To je pitanje patriotizma i ispunjavanja riječi Boga Živoga.
Poslednji primjer za danas ću uzeti, ne iz Biblije, već iz knjige Mahatme Gandija „Moj život“. Gandi je, kako vam je poznato, bio pravnik po obrazovanju. Pošto se sa diplomom vratio u svoju rodnu oblast Gudžarat počeo je da traži praksu. Jedan iskusni pravnik ga je upitao: „Da li umijete da razlikujete karakter ljudi po izrazu lica?“ Pitao ga je još mnogo šta, što se ne uči na fakultetu. Naposlijetku je rekao: „Treba dobro da proučite istoriju Indije i naše oblasti. Nije moguće živjeti i raditi među ljudima čija istorija Vam nije poznata.“ Oslanjajući se na izloženo, predložio bih svim pretendentima na gubernatorsku „fotelju“ da polože ozbiljan ispit iz istorije kraja kojim bi htjeli da upravljaju. Možda uz taj ispit da polože i ispit iz lokalnih jezika te oblasti. To se odnosi i na one koji bi se uvalili u predsedničku „fotelju“ – moraju od A do Š da poznaju rusku istoriju. Sve podatke, imena bitnih ličnosti i opise svih glavnih procesa. I to nije maštarija. Jer se puno vetropira sprema da vlada nad onima o kojima ništa ne znaju, čak i ne žele da znaju. Odavno im je mozak popila Amerika, gde leže sve njihove simpatije. Na tom ispitu će otpasti mnogi nedostojnici. Na kraju će posao glasača biti znatno olakšan.
I posljednje zasad. Ako budemo zahtijevali da naši funkcioneri žive moralno, ustaju rano, jedu malo, da se dobrovoljno odreknu od „lambordžinija“, da im djeca studiraju u otadžbini, da poznaju svoju zemlju kao svoj dlan i da je vole više nego sebe same, onda neće svako ni htjeti da se kandiduje za taj „pakao“. Jer nije ti upala sekira u med, već ideš na krst.
Dopustite, zasad od mene dosta.
Oprema: Stanje stvari
Be the first to comment