Velika afera Klaster u fokusu javnosti bila je polovinom februara ove godine, kada je uhapšeno više osoba sa privatnih visokoškolskih ustanova zbog prodaje diploma. U međuvremenu su se brojni akteri ove afere ućutali, pa se javnost pita da li će odgovorni zaista biti i kažnjeni?
Deset mjeseci nakon hapšenja 11 osoba među kojima su profesori, dekani, rektori i pokretanja istrage o kupovini i falsifikovanju diploma na više visokoškolskih ustanova one i dalje rade, a nepoznato je i šta će se sa istim dogoditi. Iz Agencija za visoko obrazovanje Republike Srpske i BiH kažu da proces dalje akreditacije zavisi od Tužilaštva.
„Za visokoškolske ustanove koje su u postupku akreditacije mi smo u jednom periodu i prekinuli taj postupak. Nakon njihovih žalbi i pribavljanja dodatnih informacija od Tužilaštva BiH postupci su nastavljeni, neki su još u toku, neki su okončani, a takođe smo pribavili informacije od naše prosvjetne inspekcije u pogledu kontrole koje su izvšene upravo nakon tih dešavanja i svakako je relevantno da dobijemo informacije da li su visokoškolske ustanove obuhvaćene tim aktivnostima i od Tužilaštva dobijamo te informacije i provodimo aktivnosti u skladu sa propisima“, kaže Biljana Vojvodić, direktor Agencije za visoko obrazovanje Republike Srpske.
„Biće akreditovane sve one za koje mi kao institucija dobijemo da nema nikakvih postupaka protiv tih institucija. Kada dobijemo bilo kakvu informaciju od nadležnih organa Tužilaštva ili sudova da se protiv neke institucije vodi bilo kakav postupak sigurno da će to biti razlog da se akreditacija ne desi ili da se odloži dok taj proces ne bude doveden do kraja“, kaže Enes Hašić, direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i obezbjeđenje kvaliteta BiH.
Pod lupom Tužilaštva je 15 osoba i devet privatnih fakulteta iz BiH od čega samo iz Banjaluke 4 ustanove. Od konkretnih mjera, do sada je jedino Inspektorat Republike Srpske Visokoj školi za primjenjene i pravne nauke Prometej Banja Luka, naložio da poništi 110 diploma, međutim ovaj spor je završio na sudu. Poslanik u Predstavničkom domu federalnog parlamenta Admir Čavalić je od Tužilaštva BiH zatražio informaciju dokle se stiglo sa istragom, na šta je dobio odgovor da je zbog obimnosti predmeta ista i dalje u toku.
„Ovo zaista može biti jedna od najznačajnijih istraga koja je rađena i u susjednim zemljama, prije svega u Hrvatskoj i drugim zemljama regiona, gdje se može pokazati nažalost da imamo izuzetan, maligni problem u našem obrazovnom sistemu, a odnosi se na kupoprodaju diploma“, kaže Čavalić.
Iako je afera kupovine diploma potresla javnost u BiH, posebno akademsku, zanimljivo je da na dvodnevnom sastanku o visokom obrazovanju kojem je prisustvovao i resorni ministar Željko Budimir, pred predstavnicima Evropske asocijacije za obezbjeđivanje kvaliteta u visokom obrazovanju, u fokus nije stavljena afera Klaster.
„Nisam upoznat sa konkretnim slučajem ali baš bi bilo zanimljivo čuti o tome Ali generalno u svijetu postoji jedan problem a to je upravo taj akademski integritet. Imamo lažne ustanove, lažna uvjerenja, lažne diplome“, kaže Daglas Blekstok, predsjedavajući Evropske asocijacije za obezbjeđivanje kvaliteta u viskom obrazovanju.
Iz Evropske asocijacije je međutim jasno poručeno da će integritet obrazovanja domaćih ustanova i te kako uticati na spoljno vrednovanje diploma iz Bosne i Hercegovine. Sve međutim ukazuje da je štampanje diploma u BiH i dalje unosan posao, jer su fakulteti koji su pod istragom u prošloj godini imali ukupne prihode od 20 miliona maraka.
(BN) Foto: Ilustracija
Ostavi komentar