Bolnica Trebinje u posljednjih godinu dana umjesto medicinskog nabavljala je industrijski kiseonik, pokazuje istraživanje „Direkta“. Prema podacima sa Portala javnih nabavki, ova javna zdravstvena ustanova u tom periodu za kiseonik je dala 279.428 maraka sa PDV-om, a nabavljala ga je od firme „Milojević Gilje-gas“ iz Bijeljine koja nije registrovana za promet medicinskog, već industrijskog kiseonika.
Ove navode za „Direkt“ je potvrdio i direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandar Zolak.
„Meser tehnoplin iz Sarajeva jedina je firma koja je domaći proizvođač medicinskog kiseonika u BiH i jedina je registrovana za njegovo prometovanje. Niko drugi se Agenciji do sada nije javio za dobijanje dozvole za proizvodnju, odnosno promet ovog lijeka“, tvrdi Zolak.
Firme „Milojević Gilje-gas“ otuda nema u registru veleprometnika lijekova i medicinskih sredstava u BiH koji se nalazi na sajtu Agencije.
Bolnica Trebinje posljednji put je gasove nabavljala u maju ove godine, kada je posao vrijedan 198.852 marke bez PDV-a dala kompaniji „Milojević Gilje-gas“.
Miodrag Femić, iz Strukovnog sindikata doktora medicine RS, za „Direkt“ kaže da je u priči o nabavci industrijskog umjesto medicinskog kiseonika najveća odgovornost na zdravstvenim ustanovama, jer su bile dužne da posao sklope sa ponuđačem koji je registrovan za proizvodnju, odnosno promet medicinskog kiseonika.
„Svaki gas ima svoju oznaku, pa tako i medicinski kiseonik. Dakle, on mora imati tačno određenu čistoću i ne smije imati određene primjese drugih gasova“, smatra Femić.
Zbog čega je Bolnica Trebinje sklopila posao sa firmom koja po zakonu nije mogla da isporuči medicinski, već industrijski kiseonik nismo uspjeli da saznamo od direktora Nedeljka Lambete, jer nije odgovarao na naše pozive.
I bivša direktorica Bolnice Trebinje dr Ljubica Miljanović nabavljala je kiseonik od kompanije „Milojević Gilje-gas“. Ona je sa ovom firmom sklopila sporazum u septembru 2020. godine na iznos od 39.975 maraka bez PDV-a.
Dok se medicinski kiseonik koristi kao lijek, industrijski kiseonik se koristi u industriji, uglavnom za zavarivanje, plinsko zavarivanje, plinsko rezanje i tako dalje. Industrijski kiseonik istovremeno sadrži i štetne gasove poput ugljičnog monoksida i metana. Takođe, medicinski kiseonik je barem 30 posto skuplji od industrijskog. Stoga, nadležni su dužni da javnosti odgovore na dva pitanja – kakav kiseonik je pacijentima davan kao lijek i koje su njegove posljedice po njihovo zdravlje, i drugo, po kojoj cijeni su plaćali kiseonik koji su nabavljali?
Prema novim podacima američkog univerziteta Džons Hopkins, Bosna i Hercegovina prva je u regionu po broju umrlih od posljedica korona virusa i čak osma u svijetu. Kiseonik je važan dio terapije koji se daje pacijentima koji se liječe od posljedica korona virusa.
Podsjećamo, bh. javnost je ovih dana zatresla afera „Kiseonik“ kada je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković obznanio da je UKC Banjaluka nabavljao kiseonik od firme TGT, čiji je vlasnik bivši ministar policije RS Stanislav Čađo, a koja nije registrovana za promet medicinskog kiseonika.
Izvor: Direkt
Od automehanicara me ne cudi on je u zivotu vidip samo plin za varenje sasije ali ko bi reko za majposteniju doktoricu??