
Велики вођа Југославије Јосип Броз Тито је раних 50-их година наредио да се у близини Коњица сагради тајни бункер који ће примити владајућу класу у случају нуклеарног напада.
Војни објекат по имену D-O „ARC“ је грађен под велом тајне чак 26 година између 1953. и 1979. године у вријеме Хладног рата, годину дана прије Титове смрти.
Опремљен је најсавременијом технологијом онога времена. И данас се ту могу видјети фиксни телефони, писаће машине и друга позната апаратура за комуникацију из средине прошлог вијека.
Бункер се простире на 6.854 квадратних метара и састоји се из три дијела и налази на дубини од 270 метара. У првом дијелу налази се надзорна резиденција, мјесто за техничку подршку и уже осигурање.
Потом слиједе метална врата дебљине 1,20 метара и тунел који води до центра атомског склоништа, који може да издржи удар јачине 20 килотона.
Температура у бункеру је између 21 и 23 степена Целзијусових, а влажност ваздуха је од 60 до 70 посто, што представља идеалне услове за живот. Читав простор је осветљен са 6.000 неонских сијалица.
Израда је коштала скоро 4 милијарде еура. Бункер је опскрбљен залихама намирница које би омогућиле да око 350 људи живи и ради у њему шест мјесеци без изласка на површину.
Постојање бункера била је строго чувана тајна у коју су били упућене само особе из Титовог најужег круга, четри генерала и десетине војника који су чували комплекс од његове изградње.
Улаз се налази иза неупадљивих врата гараже забачене куће на удаљеном споредном путу и укопан је у планину која се налази иза куће.
Бункер површине 6.500 квадратних метара чини преко 100 малих спаваћих соба, канцеларије, конференцијске сале опремљене једноставним намјештајем и обавезним Титовим портретом.
Be the first to comment